Firma ArCADiasoft jest twórcą znanego od lat polskim inżynierom obiektowego systemu ArCADia. Ideą przyświecającą autorom systemu ArCADia było stworzenie programu pozwalającego na zapisanie w formie elektronicznej efektów twórczych przemyśleń architekta dotyczących formy i funkcjonalności tworzonego obiektu – w połączeniu z efektami inżynierskiej pracy konstruktora i rzeczywistego odwzorowania elementów będących efektem pracy instalatorów. Wszystko to wsparte jest narzędziami obliczeniowymi w jednym integralnym modelu. Podstawową aplikacją systemu jest program ArCADia BIM 11, który współpracuje z programem ArCADia-RAMA do obliczeń i analizy konstrukcji oraz programem ArCADia-TERMOCAD odpowiedzialnym za złożone obliczenia energetyczne. Pozwala on projektantowi analizować zastosowane w projekcie rozwiązania pod kątem zapotrzebowania na energię. Podstawy naszego systemu zostały oparte o założenia technologii BIM [Building Information Modeling].
Choć BIM jest zagadnieniem popularnym i sporo się o nim mówi nie wszyscy zdają sobie sprawę z jego praktycznych korzyści.
Stworzony przez nas system daje już na etapie projektowania architektom i inżynierom wszystkich branż budowlanych nowe narzędzia pracy i kontroli pozwalające się skupić na istocie zagadnienia, a nie na żmudnych pracach „kreślarskich”. Struktura systemu ArCADia pozwala wszystkim uczestnikom procesu projektowania na pracę w jednym środowisku opierającym się o główny moduł, przeznaczony dla wszystkich uczestników- ArCADia BIM. ArCADia BIM pozwala na wprowadzanie i zarządzanie wszystkimi elementami projektu, jednakże dla każdej branży przeznaczone są osobne, dodatkowe moduły uwzględniające specyfikę projektów branżowych.
Przyjrzyjmy się niektórym narzędziom, jakie oferuje System ArCADia BIM instalatorom i konstruktorom. Wśród korzyści płynących z projektowania z wykorzystaniem modułów instalacyjnych programu ArCADia BIM możemy m.in. wyróżnić:
Tworzenie w jednym pliku kompleksowego projektu zawierającego zarówno sieci zewnętrzne (elektryczne, telekomunikacyjne, kanalizacyjne, gazowe) jak i instalacje wewnętrzne (elektryczne, wodociągowe, kanalizacyjne, grzewcze, gazowe, wentylacyjne i odgromowe). Dzięki temu projekt jest zawsze aktualny, wszelkie zmiany wprowadzane są na bieżąco, a pojawiające się kolizje można rozwiązywać od razu. Projektant, po zmianach wprowadzonych w jednej z branż, nie musi tracić czasu na uaktualnianie całego projektu, gdyż System ArCADia posiada funkcjonalność porównywania i scalania dokumentów z projektem.
W zależności od branży, możliwe jest generowanie dodatkowych rysunków będących odzwierciedleniem modelu – np. profili, rozwinięć czy aksonometrii, które automatycznie uwzględniają wszystkie zmiany wprowadzone w modelu i tym samym eliminują ryzyko popełnienia przypadkowych błędów. Projektant ma również możliwość wykonania w dowolnym miejscu przekroju przez model budynku z widocznymi zaprojektowanymi instalacjami.
Rysowanie tras instalacji jest intuicyjne i porównywalne do rysowania linii w programach CAD. Projektując tak jak dotychczas, czyli tworząc projekt na rzucie 2D poprzez wskazywanie kolejnych punktów przebiegu instalacji, użytkownik jednocześnie tworzy jej odzwierciedlenie w 3D oraz, co w przypadku instalacji ważniejsze, dokładny model obliczeniowy (projektant nie musi wykorzystywać do tego kolejnych zewnętrznych programów obliczeniowych). Wprowadzane obiekty można wyposażyć w dane obliczeniowe jak np. grzejniki – moc cieplną, zawory czerpalne – wypływ normatywny czy nawiewniki – ilość powietrza nawiewanego.
W przypadku skomplikowanych instalacji uzupełnienie rzutów i przekroi o rzeczywisty widok 3D bardzo ułatwia wykonanie instalacji bez błędów montażowych i dodatkowych uwag ze strony wykonawcy. Pozwala również zaprojektować odpowiednie wolne przestrzenie wymagane ze względów eksploatacyjnych.
W celu usprawnienia pracy projektanta, ArCADia BIM posiada kreatory podłączeń, umożliwiające jednym kliknięciem podłączenie wielu obiektów do narysowanej instalacji np. grzejników czy punktów czerpalnych.
Program może wykonać dobory poszczególnych elementów zgodnie z polskimi przepisami i założeniami użytkownika. ArCADia dysponuje stale rozwijaną biblioteką typów obiektów (różnych producentów) możliwych do wykorzystania w projekcie, tj. przewody, zawory, izolacje, filtry itp. Użytkownik może z niej korzystać lub tworzyć swoje typy.
Obliczenia prezentowane są w jasny i czytelny sposób, użytkownik może prześledzić całość instalacji i zmienić dobrane parametry w każdym momencie. Z programu można wyeksportować raporty i bezpośrednio załączyć je do opisu projektu.
Na podstawie gotowego projektu tworzone są automatyczne zestawienia materiałów i wykazy obiektów użyte w projekcie, uwzględniające również kształtki połączeniowe. Zaprezentowane w ten sposób mogą zostać wszystkie dane i uwagi zapisane we właściwościach obiektu i przekazane do wykonawcy czy kosztorysanta.
System ArCADia BIM to połączenie podstawowego edytora graficznego, który dostępny jest w trzech wersjach ArCADia 14, ArCADia PLUS 14 i ArCADia LT 14 z modułami branżowymi. Całość jest spójnym środowiskiem pracy, którego interfejs projektant może dostosować zależnie od swoich potrzeb, wybierając do pracy interesujące go moduły branżowe.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem funkcjonalności wszystkich modułów systemu.
|