Strona stosuje pliki cookies oraz skrypty do analizy ruchu w serwisie, integracji z usĹugami firmy Google. WiÄcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatnoÂści i cookie
Czym jest program ArCADia-INSTALACJE WENTYLACYJNE 15 - licencja roczna?
UWAGA
Ze względu na kompleksowe zmiany w wersji 15 systemu ArCADia BIM, aktualizacji wymagają wszystkie moduły systemu.
ArCADia-INSTALACJE WENTYLACYJNE 15 to moduł pozwalający na szybkie stworzenie profesjonalnej dokumentacji technicznej wewnętrznych instalacji wentylacyjnej, wykonanie niezbędnych obliczeń oraz automatyczne generowanie rysunków przekrojów.
W module ArCADia-INSTALACJE WENTYLACYJNE 15 wprowadzono bogaty zestaw funkcji wspierających projektowanie nowoczesnych instalacji wentylacyjnych w systemie ArCADia BIM, co pozwala na łatwe tworzenie szczegółowych projektów technicznych (budowlanych, wykonawczych czy na cele modernizacji), tworzenia rysunków dla wyceny prac czy na potrzeby zarządzania i wizualizacji.
Praca w programie ArCADia Bim i projektowanie instalacji wentylacyjnych opiera się na wykorzystywaniu bazowych funkcji systemu:
Menadżer projektu
Pozwalający na zarządzanie widokami i wyświetlanymi informacjami z podziałem na branże – użytkownik może pracować szybciej zarządzając elementami tylko wybranej branży np. wentylacja
Nowe rodzaje obiektów i Menadżer plików
Menadżer plików czyli nowa biblioteka Fizycznych i Parametrycznych obiektów BIM, pozwalając na zrządzanie nimi, przechowywanie, dodawanie i wstawianie do projektu.
Wprowadzenie fizycznych obiektów BIM (o zdefiniowanej geometrii, w których parametry różnych branż mogą być połączone w jeden multibranżowy obiekt AFO, np. centrala wentylacyjna z przyłączami dla instalacji ciepła technologicznego i elektrycznej) i parametrycznych obiektów BIM (plik AFP), czyli branżowy element wprowadzany ze wstążki lub bezpośrednio z biblioteki projektu, którego geometria wynika z rysunku.
Oba rodzaje nowych Obiektów BIM można zapisywać, wymieniać się nimi i przenosić między komputerami jako niezależne pliki.
Parametry użytkownika
Możliwość zadawania dowolnych dodatkowych parametrów dla elementów projektu, np. ceny, nr katalogowych, kolorów czyli dodatkowych danych charakterystycznych dla danego elementu, a których nie ma na oknie właściwości.
Dowolnie tworzone raporty z dodatkowo wprowadzanych Parametrów użytkownika.
Podgląd widoku 3D
W odróżnieniu od okna Widoku 3D, gdzie obiekt pojawia się po wstawieniu na rysunek, w tym oknie obiekt jest widoczny przed wstawieniem. Po wykryciu innego elementu na rysunku, w oknie pokazany jest możliwy sposób połączenia z dodawanym elementem.
Widok CAD 3D
Główne prace projektowe realizowane są na rzucie, przy jednoczesnym tworzeniu widoku 3D oraz trójwymiarowego modelu CAD. Widok ten można wywołać z Menadżera projektu – CAD 3D i dowolnie obracać poleceniami Widoku. Wygląd CAD 3D można modyfikować poprzez zastosowanie Stylów wizualnych.
Zmiana widoku 3D obiektów
Możliwość wstawienia obiektów systemu (urządzeń, armatury) z ustawionym przez użytkownika widokiem 3D. Zdefiniowany w ten sposób element może zostać podłączony do instalacji projektowanej w programie poprzez funkcję edycji lokalizacji przyłączeń. Do biblioteki obiektów 3D programu można wprowadzić dowolny obiekt stworzony w trójwymiarowej przestrzeni CAD (DWG), z plików udostępnianych przez producentów w formatach 3DS, OBJ, O2C oraz z plików natywnych programu Revit - RVT i RFA.
Archiwum
Możliwość archiwizacji projektów oraz łatwy sposób przenoszenia pełnej dokumentacji między komputerami. Automatyczny zapis do pliku AAF projektu wraz ze wszystkimi podczytanymi obrazami rastrowymi, Xref-ami, własnymi Fizycznymi obiektami BIM, powierzchniami (teksturami) i tym podobnymi dołączonymi elementami.
Tworzenie projektów instalacji wentylacyjnych
Rysowanie instalacji
Użytkownicy mogą szybko przygotowywać rysunki kompleksowych instalacji wentylacyjnych — od elementów czerpnych/wyrzutowych, poprzez urządzenia wentylacyjne (wentylatory, nagrzewnice, klapy przeciwpożarowe itd.), aż po elementy końcowe instalacji w postaci nawiewników i wywiewników.
Nanoszenie elementów kanałowych i kształtek (wykonanych z różnych materiałów) o przekroju okrągłym, prostokątnym i owalnym. Możliwość dowolnej edycji kształtek i ich obrotu w przestrzeni lub wybór zdefiniowanych wstępnie elementów z biblioteki programu.
Ułatwienia rysunkowe pozwalające na zmianę poziomu wielu elementów instalacji jednocześnie.
Możliwość zdefiniowania dowolnej ilości systemów wentylacyjnych używanych w projekcie oraz ich właściwości, w tym również parametrów powietrza (w zakresie temperatury i wilgotności względnej).
Wstawianie urządzeń wentylacyjnych z indywidualnie ustawionymi kształtami i wymiarami zdefiniowanymi przez użytkownika. Możliwość wstawienia własnych obiektów 3D i podłączenia ich do instalacji projektowanej w programie poprzez funkcję edycji lokalizacji króćców przyłączeniowych.
Wprowadzanie do biblioteki programu układów wielu elementów, np. fragmentu instalacji, w celu jego ponownego użycia na kolejnej kondygnacji.
Automatyczne numerowania elementów.
Ponieważ podczas projektowania tworzony jest model BIM, projekt może być prezentowany jako linie i widoki 2d lub uwzględniając rzeczywiste wymiary rurociągów i geometrię użytych obiektów - w zależności od wyboru szczegółowości rzutu.
Definiowanie przyłączy
Możliwość określenia dokładnej lokalizacji miejsc przyłączenia instalacji na obiekcie.
Automatyczne opisy
Każdy element instalacji wentylacyjnej może zostać opisany na rysunku na 4 sposoby:
poprzez wpisanie własnego tekstu,
poprzez wybranie dostępnych właściwości obiektu (np. średnica, przepływ, materiał),
poprzez wpisanie adresu internetowego lub ścieżki lokalizacji pliku (po wybraniu polecenia otwarta zostanie automatycznie strona internetowa lub folder lokalizacji plików) - można w ten sposób przypisać bezpośrednio do obiektu np. folder z odpowiednimi certyfikatami i atestami,
poprzez bezpośrednie przypisanie zewnętrznego pliku do obiektu (podanie ścieżki dostępu), np. karty katalogowej.
Dla sprawniejszej pracy istnieje możliwość tworzenia własnych szablonów opisów wykorzystywanych w różnych projektach.
Sprawdzanie poprawności połączeń
Funkcja sprawdzania poprawności połączeń pozwala na szybkie zidentyfikowanie błędów w projekcie i ich naprawienie przed przystąpieniem do realizacji.
Generowanie zestawień
Sporządzanie bilansu wentylacyjnego na podstawie architektury obiektu (lub pomieszczeń zdefiniowanych przez użytkownika). Założone przez użytkownika wartości wymaganego przepływu powietrza wentylacyjnego mogą zostać automatycznie przypisane i aktualizowane w elementach nawiewnych/wywiewnych zlokalizowanych w danych pomieszczeniach.
Moduł automatycznie generuje szczegółowe zestawienia urządzeń oraz użytych w projekcie, które można wykorzystać do dalszego przetwarzania, wyceny oraz tworzenia kosztorysów. Program obsługuje eksport do Ceninwest i Norma
ArCADia-INSTALACJE WENTYLACYJNE są modułem rozszerzającym możliwości programu ArCADia BIM 15 w dowolnej wersji. Jeśli chcesz poznać pełną funkcjonalność modułów podstawowych przejdź do opisów.
Funkcje rozszerzające działanie systemu ArCADia dostępne wraz z płatnym programem ArCADia-INSTALACJE WENTYLACYJNE 15
Zaawansowane funkcje rysunkowe
Szybkie prowadzenie ciągu sieci kanałów wentylacyjnych wraz z funkcją automatycznego generowania kolan i łuków przy zmianach kierunków instalacji oraz redukcji wraz ze zmianami kształtów.
Możliwość automatycznego dopasowania wymiarów i wysokości wstawianych kanałów i kształtek do obiektów już znajdujących się na rysunku.
Narzędzia pozwalające na inteligentne łączenie przewodów na różnych wysokościach dopasowując odpowiednie kształtki.
Odejścia i trójniki mogą być wstawiane na kanały lub tworzone automatycznie przy łączeniu kanałów wentylacyjnych.
Generowanie automatycznych przekrojów instalacji wentylacyjnej. Jeśli do projektu wprowadzono inne elementy systemu ArCADia BIM (np. stropy, ściany, inne instalacje) również znajda się one na przekroju, aby w pełni odzwierciedlić projekt. Na przekroju można wstawiać opisy czy w łatwy sposób określać rzędne elementów.
Funkcje obliczeniowe
Obliczanie całkowitej i częściowej straty ciśnienia dla wszystkich lub wybranych ścieżek przepływu powietrza, wybór ścieżki o największej stracie ciśnienia.
Obliczanie poziomu mocy akustycznej dla wszystkich lub wybranych ścieżek przepływu powietrza, w środkowych pasmach oktawowych z zakresu 63-8000 Hz.
Sprawdzanie spełnienia warunku zapewnienia ciśnienia dyspozycyjnego w instalacji.
procesor klasy Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3 (zalecany min. Intel Core i5-8500/8-9gen lub AMD Ryzen 5 ZEN2)
8 GB pamięci operacyjnej (zalecane 16 GB lub więcej)
8 GB wolnego miejsca na dysku (zalecany dysk SSD)
karta graficzna: dla podstawowego widoku 3D kompatybilna z DirectX 9.0c i min. 1 GB RAM
dla zaawansowanego widoku 3D kompatybilna z DirectX 11 i min. 3 GB RAM
system: Windows 10 64-bit, Windows 11 64-bit
Warunki aktualizacji
licencja roczna nie obejmuje przejścia na kolejną wersję oprogramowania, natomiast zawiera bezpłatny dostęp do wszystkich poprawek/aktualizacji, wydawanych dla tej wersji programu.
Do działania programu ArCADia-INSTALACJE WENTYLACYJNE 15 - licencja roczna wymagany jest:
program ArCADia BIM LT 15 lub ArCADia BIM 15, lub ArCADia BIM PLUS 15.
dostęp do Internetu
Program wykorzystuje zabezpieczenia sieciowe. Do aktywacji programu konieczny jest dostęp do Internetu z dowolnego komputera z systemem Windows. Podczas aktywacji użytkownik może dokonać wyboru trybu pracy programu: z dostępem lub bez dostępu do Internetu (tryb offline).
Zobacz procedurę instalowania programów i obsługi licencji sieciowej [PDF.]
Klienci posiadający moduły branżowe oraz biblioteki obiektów systemu ArCADia BIM 10/11/12/14 w poprzednich wersjach, muszą je zaktualizować do wersji 15.
SKU: 939 Dostępność: w magazynie EAN: 5906485306604
Klienci, którzy kupowali ten produkt, najczęściej wybierali także: