Strona stosuje pliki cookies oraz skrypty do analizy ruchu w serwisie, integracji z usługami firmy Google. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności i cookie
Czym jest program Aktualizacja do ArCADia-INSTALACJE GRZEWCZE 2?
ArCADia-INSTALACJE GRZEWCZE to moduł branżowy systemu ArCADia, oparty na technologii BIM (Building Information Modeling), który rozszerza możliwości programu ArCADia BIM. Moduł ten przeznaczony jest dla projektantów wewnętrznych instalacji sanitarnych i pozwala na stworzenie profesjonalnej dokumentacji technicznej wewnętrznych instalacji grzewczych.
Moduł ArCADia-INSTALACJE GRZEWCZE pozwala na szybsze tworzenie rysunków, poprzez możliwość automatycznego łączenia odbiorników z instalacją przy jednoczesnym tworzeniu schematów obliczeniowych oraz generowaniu trzech rodzajów rzutów aksonometrycznych. Umożliwia również automatyczny dobór elementów z uwzględnieniem preferencji użytkownika (wybór katalogów do doboru elementów) oraz na sprawdzenie poprawności zaprojektowanej instalacji pod względem hydraulicznym oraz doboru urządzeń. Dzięki zastosowaniu technologi BIM projektant wykonując projekt automatycznie otrzymuje cyfrowy model budynku, co pozwala mu kontrolować proces projektowania na interaktywnym podglądzie 3D.
ArCADia-INSTALACJE GRZEWCZE jest modułem rozszerzającym możliwości programu ArCADia BIM, co oznacza, że część opcji do projektowania instalacji grzewczych znajduje się w programie w wersji podstawowej:
Nowe możliwości modułu ArCADia-INSTALACJE GRZEWCZE 2
Wprowadzanie w środowisku CAD trójwymiarowych elementów. Główne prace projektowe realizowane są jak dotychczas - na rzucie, przy jednoczesnym tworzeniu widoku 3D, nowością jest jednak tworzenie w tym samym czasie w pliku projektu trójwymiarowego modelu CAD.
Widok ten można wywołać z Menadżera Projektu – CAD 3D i dowolnie obracać poleceniami Widoku. Wygląd CAD 3D można modyfikować poprzez zastosowanie Stylów Wizualnych.
Opcja określania poziomu szczegółowości wyświetlanego projektu we właściwościach Widoku Rzutu. Dostępne są dwie opcje – niski i średni. W przypadku poziomu niskiego projekt prezentowany jest jak dotychczas, za pomocą pojedynczych linii i domyślnych widoków 2D obiektów. Poziom średni uwzględnia rzeczywiste wymiary przewodów i geometrię obiektów użytych w projekcie.
Możliwość wstawienia obiektów systemu (urządzeń, armatury) z ustawionym przez użytkownika widokiem 3D. Zdefiniowany w ten sposób element może zostać podłączony do instalacji projektowanej w programie poprzez funkcję edycji lokalizacji króćców przyłączeniowych. Obiekt będzie posiadał wszystkie właściwości charakterystyczne dla danego typu i jednocześnie rzeczywisty widok. Funkcjonalność ta sprawia, że projekty tworzone w systemie ArCADia BIM jeszcze dokładniej odzwierciedlają prawdziwe zamierzenia projektowe.
Do biblioteki obiektów 3D programu można wprowadzić dowolny obiekt stworzony w trójwymiarowej przestrzeni CAD (.dwg), z plików udostępnianych przez producentów w formatach .3Ds, .obj., .o2c oraz z plików natywnych programu Revit - .rvt i .rfa.
Swobodne obracanie obiektów systemu w przestrzeni 3D. Opcja umożliwia jak najlepsze dopasowanie elementów instalacji i odzwierciedlenie ich rzeczywistego położenia. Funkcjonalność ułatwia tworzenie prawidłowych widoków montażowych instalacji dla wykonawcy.
Opcja okna Podglądu widoku 3D. W odróżnieniu od okna Widoku 3D, gdzie obiekt pojawia się po wstawieniu na rysunek, w tym oknie obiekt jest widoczny przed wstawieniem. Użytkownik widzi wszelkie zmiany geometrii, jakie wprowadza w oknie Właściwości. Dodatkowo, po wykryciu innego elementu na rysunku, w oknie pokazany jest możliwy sposób połączenia z dodawanym elementem.
Zmieniony sposób opisywania instalacji. W nowej wersji programu każdy element instalacji grzewczej może zostać opisany na rysunku na 4 sposoby:
- poprzez wpisanie własnego tekstu,
- poprzez wybranie dostępnych właściwości obiektu (np. średnica, przepływ, materiał),
- poprzez wpisanie adresu internetowego lub ścieżki lokalizacji pliku (po wybraniu polecenia otwarta zostanie automatycznie strona internetowa lub folder lokalizacji plików), można w ten sposób przypisać bezpośrednio do obiektu np. folder z odpowiednimi certyfikatami i atestami,
- poprzez bezpośrednie przypisanie zewnętrznego pliku do obiektu (podanie ścieżki dostępu), np. karty katalogowej.
Funkcja automatycznego doboru grzejników z biblioteki programu. Grzejniki dobierane są z uwzględnieniem kryterium wielkości zdefiniowanej przez projektanta – ograniczenia mogą dotyczyć długości, głębokości i wysokości. Program dobiera grzejniki pokrywające, w zadanym przez użytkownika stopniu, obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia z uwzględnieniem współczynników korygujących wynikających z:
- zastosowania zaworu termostatycznego,
- usytuowania grzejnika (pod oknem, przy ścianie zewnętrznej itd.),
- sposób włączenia do instalacji (zgodny kartami producentów),
- zastosowania obudowy,
- schłodzenia czynnika w instalacji,
Funkcja automatycznego doboru parametrów ogrzewania podłogowego. Płaszczyzny ogrzewania wstawiane są na rysunek jak dotychczas, poprzez wskazywanie kolejnych punktów obrysu, dodano jednak możliwość definiowania powierzchni stref brzegowych. Konstrukcja podłogi jest definiowana przez użytkownika lub może zostać pobrana bezpośrednio z modelu architektonicznego.
W wyniku doboru nie jest rysowany rozkład przewodów grzewczych, natomiast dobierane są istotne parametry (w strefie przebywania i strefie brzegowej), tj.:
- rodzaj i średnica przewodów,
- rozstaw przewodów,
- powierzchnia i moc grzewcza, jednostkowy strumień ciepła,
- temperatura podłogi,
- długość wężownicy,
- spadek ciśnienia wężownicy,
Obliczanie strat ciepła instalacji ogrzewczej. Wprowadzono dodatkowe obliczenia uwzględniające spadek temperatury czynnika w przewodach w wyniku wymiany ciepła z otoczeniem (uwzględniające zastosowanie izolacji cieplnej). Umożliwiono uwzględnianie zysków ciepła od przewodów w bilansie cieplnym pomieszczeń.
Zobacz jak pracuje sie z programem, więcej filmów znajdziesz na naszym KANALE YouTube.
Webinarium: ArCADia BIM 14 i moduł INSTALACJE GRZEWCZE | Dodatkowe możliwości płatnego modułu.
procesor klasy Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3 (zalecany min. Intel Core i5-8500/8-9gen lub AMD Ryzen 5 ZEN2)
8 GB pamięci operacyjnej (zalecane 16 GB lub więcej)
8 GB wolnego miejsca na dysku (zalecany dysk SSD)
karta graficzna: dla podstawowego widoku 3D kompatybilna z DirectX 9.0c i min. 1 GB RAM
dla zaawansowanego widoku 3D kompatybilna z DirectX 11 i min. 3 GB RAM
system: Windows 10 64-bit, Windows 11 64-bit
Do działania programu Aktualizacja do ArCADia-INSTALACJE GRZEWCZE 2 wymagany jest:
program ArCADia BIM LT 14 lub ArCADia BIM 14, lub ArCADia BIM PLUS 14.
Klienci posiadający program:
ArCADia-3D MAKER powinni zamówić aktualizację do wersji 2.
ArCADia-ARCHITEKTURA powinni zamówić aktualizację do wersji 9.
ArCADia-DROGI EWAKUACYJNE powinni zamówić aktualizację do wersji 3.
ArCADia-IFC powinni zamówić aktualizację do ArCADia-IFC RVT 2.
ArCADia-INSTALACJE ELEKTRYCZNE powinni zamówić aktualizację do wersji 2.
ArCADia-INSTALACJE ELEKTRYCZNE PLUS powinni zamówić aktualizację do wersji 2.
ArCADia-INSTALACJE GAZOWE powinni zamówić aktualizację do wersji 2.
ArCADia-INSTALACJE KANALIZACYJNE powinni zamówić aktualizację do wersji 2.
ArCADia-INSTALACJE WODOCIĄGOWE powinni zamówić aktualizację do wersji 2.
ArCADia-SIECI ELEKTRYCZNE powinni zamówić aktualizację do wersji 2.
ArCADia-SIECI ŚWIATŁOWODOWE powinni zamówić aktualizację do ArCADia-SIECI TELEKOMUNIKACYJNE 2.
ArCADia-TABLICE ROZDZIELCZE powinni zamówić aktualizację do wersji 2.
dostęp do Internetu
Program wykorzystuje zabezpieczenia sieciowe. Do aktywacji programu konieczny jest dostęp do Internetu z dowolnego komputera z systemem Windows. Podczas aktywacji użytkownik może dokonać wyboru trybu pracy programu: z dostępem lub bez dostępu do Internetu (tryb offline).
Zobacz procedurę instalowania programów i obsługi licencji sieciowej [PDF.]