ArCADia-TERMOCAD Audyt 9 - nowa wersja programu w naszej ofercie
Wraz z wejściem do sprzedaży ArCADia TERMOCAD 8 wprowadzono w programie nowy podział wersji. Dzięki temu Użytkownik może wybrać precyzyjnie jakiej funkcjonalności potrzebuje bez potrzeby inwestowania w bogatsze wersje. Jasny podział umożliwia dopasowanie wyboru programu pod swoje potrzeby.
Obecnie udostępniliśmy nową wersje Audyt 9, obejmuje ona zmianę sposobu naliczania premii termomodernizacyjnej oraz remontowej wynikającego z ustawy z dnia 29 września 2022 r o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych, a także nowy wzór kart audytu energetycznego i remontowego zgodny z wydanym do tej ustawy rozporządzeniem MRiT z dnia 15 grudnia 2022r., wchodzącym w życie 29.12.2022 r. Zmiany dotyczą szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego
Obecnie do wyboru mamy wersję: ArCADia-TERMOCAD ŚCHE 8 – do świadectw energetycznych wszystkich budynków.
ArCADia-TERMOCAD PCHE 8 – do projektowanej charakterystyki energetycznej budynków oraz analiz ekonomicznych i ekologicznych.
ArCADia-TERMOCAD Audyt 9 – do audytów energetycznych, remontowych, efektywności energetycznej, a także do audytów powykonawczych.
Zmniejszono więc liczbę programów podstawowych do trzech, również liczba dodatkowych modułów obliczeniowych została zmniejszona. Funkcjonalność modułów Efekt ekologiczny, Efekt ekonomiczny oraz Dotacje NF15/4 została przeniesiona do programu ArCADia-TERMOCAD PCHE. Aktualnie więc dostępne są tylko trzy moduły dodatkowe: Dobór grzejników, Klimatyzacja – zapotrzebowanie na moc chłodniczą oraz Ocena energetyczna.
Z modułem Dobór grzejników otrzymujemy dodatkową funkcjonalność pozwalającą na dobranie ogrzewania podłogowego, grzejnikowego, powietrznego i innego dla każdego pomieszczenia. Obliczenia zysków ciepła do doboru urządzeń chłodzących możemy wykonać dzięki modułowi Klimatyzacja – zapotrzebowanie na moc chłodniczą.
Moduł Ocena energetyczna nie wymaga obecnie klucza USB który służył do przechowywania licencji, oprogramowanie ArCADia-TERMOCAD 8/9 w całości korzysta obecnie z bardziej elastycznego systemu licencji sieciowych.
Przy pierwszym uruchomieniu program przywita nas krótkim samouczkiem wprowadzającym do programu.
Wersja 8/9 programu ArCADia-TERMOCAD, to również zmieniona szata graficzna oraz możliwość wyboru ciemnego motywu, co na pewno pozwoli odpocząć naszym oczom i monitorom podczas pracy z aplikacją. Zmianie uległ sposób wyboru osiągnięcia zamierzenia projektowego. Od teraz możemy wybrać temat projektu lub obliczenia na odświeżonej planszy, ale również możemy wskazać konkretny raport lub kilka raportów, które chcemy otrzymać. Program automatycznie dopasuje wszystkie wymagane kroki i dostosuje niezbędne obliczenia prowadzące nas do tego, co chcemy osiągnąć.
Wprowadzone dane możemy weryfikować na bieżąco w nowym panelu podglądu projektu, który jest cały czas widoczny po prawej stronie. To w nim znajdziemy m.in. dane ogólne o budynku, a także bieżące wyniki obliczeń cieplnych.
Wychodząc naprzeciw aktualnym wymaganiom wynikających z rozporządzenia MR z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego program ArCADia-TERMOCAD PCHE 8 umożliwia wykonanie analiz technicznych i ekonomicznych możliwości wykorzystania urządzeń, które automatycznie regulują temperaturę oddzielnie w poszczególnych pomieszczeniach lub w wyznaczonej strefie ogrzewanej. Wyniki otrzymujemy w postaci czytelnych tabel i wykresów zestawieniowych pozwalających wybrać optymalny wariant.
Nowy silnik graficzny TERMOCADIA 4.0 oparty na ArCADia 14 umożliwia import rysunków w formacie DWG oraz import i eksport projektów systemu ArCADia BIM. Dzięki temu rozwiązaniu oprogramowanie do obliczeń energetycznych budynków jest jeszcze lepiej zintegrowane z naszym systemem projektowania ArCADia BIM, którego celem jest jak najlepsze wspieranie projektantów w pracy zgodnie z założeniami BIM (Building Information Modeling).
Podsumowanie zmian w nazewnictwie programu w stosunku do wersji ArCADia-TERMOCAD 7
ArCADia-TERMOCAD Audyt 9 zastępuje ArCADia-TERMOCAD PRO 2020 w zakresie wykonywania audytów energetycznych, remontowych i efektywności energetycznej budynku.
Nowy sposób organizacji pracy nad projektem w postaci wysuwanego panelu z listą raportów, które mają zostać wykonane.
Nowy panel podglądu projektu.
Lifting interfejsu oraz obsługa ciemnego i jasnego motywu.
Silnik graficzny TERMOCADIA 4.0 oparty na ArCADia 14.0.
Baza materiałów RIGIPS, WEBER oraz aktualizacja materiałów ISOVER.
Dodanie do bazy emisji zanieczyszczeń aktualnych wartości według danych KOBiZE.
Dodanie do bazy wartości opałowych aktualnych wartości według danych KOBiZE.
Sieciowy system licencjonowania uwzględniający nowy podział na programy podstawowe.
Dla wersji ArCADia-TERMOCAD PCHE 8 wprowadzono analizę technicznych i ekonomicznych możliwości wykorzystania urządzeń, które automatycznie regulują temperaturę oddzielnie w poszczególnych pomieszczeniach lub w wyznaczonej strefie ogrzewanej zgodnie z rozporządzeniem MR z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego oraz rozporządzeniem MR z dnia 16 września 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Dla wersji ArCADia-TERMOCAD Audyt 9 obliczenia programu uwzględniają rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Program w procesie termomodernizacji uwzględnia montaż mikroinstalacji OZE (np. paneli fotowoltaicznych).
Program ArCADia-TERMOCAD pozwala na uwzględnienie w obliczeniach warunków technicznych wybranych spośród ogłoszonych na lata 2008, 2014, 2017, 2019 i 2021. Użytkownicy mają możliwość wyboru wartości referencyjnych w zakresie wartości wskaźnika EP dla budynków oraz wartości współczynników przenikania ciepła dla przegród, pomiędzy tymi starszymi, z lat 2008 i 2014, a nowszymi przewidzianymi na lata 2017, 2019 i 2021.
Od wersji ArCADia-TERMOCAD Audyt 9 program pozwala wykonać obliczenia dla audytu powykonawczego.
Sieciowy system licencjonowania uwzględniający nowy podział na programy podstawowe.