Strona stosuje pliki cookies oraz skrypty do analizy ruchu w serwisie, integracji z usługami firmy Google. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności i cookie
Czym jest program Pakiet ArCADia-TERMOCAD ŚCHE 10 + PCHE 10 + Audyt 10?
Funkcjonalność programu zawarta w tym pakiecie pozawala na wykonanie:
Program w wersji ArCADia-TERMOCAD Audyt przeznaczony jest do wykonywania audytów energetycznych i remontowych. Posiada możliwość uwzględnienia w obliczeniach audytu efektywności energetycznej, modernizacji systemu oświetlenia oraz wymiany sprzętu i urządzeń elektrycznych celem obniżenia zużycia energii przez budynek. Efektem obliczeń jest raport z kartą audytu efektywności energetycznej, w której podana jest ilość zaoszczędzonej energii pierwotnej i finalnej. Dodatkowo generowany jest nowy raport „Zestawienie przegród”, który zawiera przegrody uszeregowane po typach i kondygnacjach, z podanymi ich powierzchniami i orientacją względem kierunków świata. Obliczenia programu uwzględniają rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Program w procesie termomodernizacji uwzględnia montaż mikroinstalacji OZE (np. paneli fotowoltaicznych).
Audyt 10 obejmuje zmianę sposobu naliczania premii termomodernizacyjnej oraz remontowej wynikającego z ustawy z dnia 29 września 2022 r o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych, a także nowy wzór kart audytu energetycznego i remontowego zgodny z wydanym do tej ustawy rozporządzeniem MRiT z dnia 15 grudnia 2022r., wchodzącym w życie 29.12.2022 r. Zmiany dotyczą szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Świadectwa charakterystyki energetycznej, zarówno metodą obliczeniową, jak i zużyciową, dla wszystkich rodzajów budynków z uwzględnieniem chłodzenia i oświetlenia zgodnie z rozporządzeniem MIiR z dnia 27 lutego 2015 r. oraz aktualnych warunków technicznych. Program daje możliwość wykonania świadectwa metodą obliczeniową lub zużyciową. Projektant pracujący w programie ArCADia-TERMOCAD może wykonać świadectwo energetyczne budynku metodą zużyciową dla każdego, nie tylko mieszkalnego, rodzaju budynku jedno- lub wielofunkcyjnego spełniającego wymagania podane w rozporządzeniu MIiR z 27.02.2015 r. Zastosowanie metody zużyciowej pozwala na wyznaczenie świadectwa charakterystyki energetycznej w oparciu o faktycznie zużytą ilość energii, jeżeli:
ciepło na potrzeby ogrzewania lub c.w.u. jest dostarczane z sieci ciepłowniczej lub gazowej,
zużycie ciepła, gazu ziemnego, c.w.u. rozlicza się na podstawie wskazań urządzeń pomiarowych,
gaz ziemny jest zużywany wyłącznie na potrzeby ogrzewania lub c.w.u., a jego zużycie jest mierzone odrębnym gazomierzem,
istnieją dokumenty potwierdzające rzeczywiste zużycie ciepła lub gazu ziemnego z ostatnich 3 lat poprzedzających sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej oraz w okresie tym nie przeprowadzano robót budowlanych wpływających na charakterystykę energetyczną budynku lub jego części,
budynek lub jego część nie posiadają chłodzenia,
dla budynku (jego części) da się określić powierzchnię o regulowanej temperaturze powietrza.
Projektowanej charakterystyki energetycznej budynku, przeprowadzając obliczenia w oparciu o rozporządzenie MIiR z dnia 27 lutego 2015 r. oraz aktualne warunki techniczne. Wykonywanie niezbędnych analiz ekonomicznych i ekologicznych.
Obliczenie zużycia paliw i emisji zanieczyszczeń do atmosfery przez systemy instalacyjne budynków. W przypadku obliczeń dla projektowanej charakterystyki energetycznej istnieje możliwość porównania zaprojektowanych w budynku systemów z systemami alternatywnymi (np. z systemami na paliwa odnawialne).
Sprawdzenie ilości zużycia paliw w budynku dla zaprojektowanych systemów oraz analizę zużycia dla alternatywnych źródeł energii. Podstawą obliczeń emisji zanieczyszczeń są Materiały informacyjno-instruktażowe MOŚZNiL 1/96 „Wskaźniki emisji substancji zanieczyszczających wprowadzanych do powietrza z procesów energetycznego spalania paliw”, Dz. U. 04.281.2784. Na podstawie wprowadzonych danych program wylicza zużycie paliw poszczególnych systemów zastosowanych w budynku, a następnie koszty eksploatacyjne systemów ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, chłodzenia i oświetlenia wbudowanego, z uwzględnieniem urządzeń pomocniczych.
Wychodząc naprzeciw aktualnym wymaganiom wynikających z rozporządzenia MR z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego program ArCADia-TERMOCAD PCHE umożliwia wykonanie analiz technicznych i ekonomicznych możliwości wykorzystania urządzeń, które automatycznie regulują temperaturę oddzielnie w poszczególnych pomieszczeniach lub w wyznaczonej strefie ogrzewanej. Wyniki otrzymujemy w postaci czytelnych tabel i wykresów zestawieniowych pozwalających wybrać optymalny wariant.
Nowości i zmiany w ArCADia-TERMOCAD 10/10.1
Zintegrowany wirtualny Asystent Sztucznej Inteligencji, wspierający użytkownika programu w jego pracy. [v. 10.1]
Gotowe szablony przegród dla budownictwa wielkopłytowego z lat 70-80 XX w. [v. 10.1]
Bezpośrednia współpraca ArCADia-INWENTARYZATOR z ArCADia-TERMOCAD bez konieczności kupna modułu podstawowego ArCADia BIM. [v. 10.1]
Przystosowano interfejs programu do wyższych rozdzielczości wyświetlacza, program ma poprawione skalowanie dla ekranów w systemach Windows 10 i 11.
Rozszerzono bibliotekę materiałów.
Zaktualizowano bazy wskaźników emisji zanieczyszczeń.
Dodano opcję wyłączenia raportu o błędach.
Usprawnione zostało odświeżanie wyników.
Dodano sortowanie przegród.
Zoptymalizowano działanie modułu TERMOCADIA.
Korekta wyznaczania wartości współczynnika wykorzystania zysków ciepła w strefie ogrzewanej w n-tym miesiącu.
Silnik graficzny TERMOCADIA 4.5 oparty na ArCADia 14 umożliwia import rysunków w formacie DWG oraz import i eksport projektów systemu ArCADia BIM. Dzięki temu rozwiązaniu oprogramowanie do obliczeń energetycznych budynków jest jeszcze lepiej zintegrowane z naszym systemem projektowania ArCADia BIM, którego celem jest jak najlepsze wspieranie projektantów w pracy zgodnie z założeniami BIM (Building Information Modeling).
Chcielibyśmy zachęcić Państwa do sprawdzenia możliwości sztucznej inteligencji i szerszego korzystania z tej nowej technologii, dlatego udostępniliśmy naszego Asystenta AI dla programu TERMOCAD bezpośrednio w serwisie internetowym. Nasz Asystent podlega procesowi ciągłego uczenia, w pewnym zakresie mogą Państwo wziąść w tym udział oceniając jego odpowiedzi. Zachęcamy do zadawania pytań i testowania jego możliwości, to nic nie kosztuje.
Zmiany w ArCADia-TERMOCAD ŚCHE
Wprowadzono poprawki w zakresie metodologii wg. rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 28 marca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej.
Zmiana współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie i dostarczenie nośnika energii wi dla energii elektrycznej z 3,0 na aktualny 2,5 (co Użytkownik poprzednich wersji musiał modyfikować ręcznie),
Wprowadzono nowy wzór świadectwa charakterystyki energetycznej na użytek podglądu. Zgodnie z rozporządzeniem świadectwo po wysłaniu do centralnego rejestru należy drukować bezpośrednio ze strony rejestru a nie z programu.
Zaktualizowano komunikację z centralnym rejestrem co usprawni proces wysyłania świadectwa do rejestru bezpośrednio z poziomu programu.
Dodano opcję ręcznego określenia wartości wymaganego współczynnika przenikania U w metodzie zużyciowej.
Rozszerzono funkcjonalność podglądu projektu budynku o dane z certyfikatu.
Przy pierwszym uruchomieniu program przywita nas krótkim samouczkiem wprowadzającym do programu. Nowa wersja programu to również zmieniona szata graficzna oraz możliwość wyboru ciemnego motywu, co na pewno pozwoli odpocząć naszym oczom i monitorom podczas pracy z aplikacją. Zmianie uległ sposób wyboru osiągnięcia zamierzenia projektowego. Od teraz możemy wybrać temat projektu lub obliczenia na odświeżonej planszy, ale również możemy wskazać konkretny raport lub kilka raportów, które chcemy otrzymać. Program automatycznie dopasuje wszystkie wymagane kroki i dostosuje niezbędne obliczenia prowadzące nas do tego, co chcemy osiągnąć. Wprowadzone dane możemy weryfikować na bieżąco w nowym panelu podglądu projektu, który jest cały czas widoczny po prawej stronie. To w nim znajdziemy m.in. dane ogólne o budynku, a także bieżące wyniki obliczeń cieplnych.
Program umożliwia wykonywanie projektowanej charakterystyki energetycznej, wykonując obliczenia bazujące na rozporządzeniu MIiR z dnia 27 lutego 2015 r. W tej wersji programu możliwe jest również obliczenie zużycia paliw i emisji zanieczyszczeń do atmosfery przez systemy instalacyjne budynków. W przypadku obliczeń dla projektowanej charakterystyki energetycznej istnieje możliwość porównania zaprojektowanych w budynku systemów z systemami alternatywnymi (np. z systemami na paliwa odnawialne). Dodatkowo program umożliwia sprawdzenie ilości zużycia paliw w budynku dla zaprojektowanych systemów oraz analizę zużycia dla alternatywnych źródeł energii. Podstawą obliczeń emisji zanieczyszczeń są Materiały informacyjno-instruktażowe MOŚZNiL 1/96 „Wskaźniki emisji substancji zanieczyszczających wprowadzanych do powietrza z procesów energetycznego spalania paliw”, Dz. U. 04.281.2784. Na podstawie wprowadzonych danych program wylicza zużycie paliw poszczególnych systemów zastosowanych w budynku, a następnie koszty eksploatacyjne systemów ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, chłodzenia i oświetlenia wbudowanego, z uwzględnieniem urządzeń pomocniczych.
Wykonane obliczenia zużycia paliw i emisji zanieczyszczeń do atmosfery znajdują też zastosowanie w audycie wykorzystującym dotacje unijne lub NFOŚiGW oraz dla świadectwa charakterystyki energetycznej. Dodatkowo program umożliwia przeprowadzenie analizy ekonomicznej wybranych systemów w budynku z systemami alternatywnymi. Określa nakłady inwestycyjne, roczne oszczędności kosztów oraz czas zwrotu inwestycji.
Wychodząc naprzeciw aktualnym wymaganiom wynikających z rozporządzenia MR z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego oraz rozporządzenia MR z dnia 16 września 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, program umożliwia wykonanie analiz technicznych i ekonomicznych możliwości wykorzystania urządzeń, które automatycznie regulują temperaturę oddzielnie w poszczególnych pomieszczeniach lub w wyznaczonej strefie ogrzewanej.
Po zakupie dodatkowych modułów program uzyskuje funkcjonalność, która pozwala dobrać ogrzewanie podłogowe, grzejnikowe, powietrzne i inne dla każdego pomieszczenia w module Dobór grzejników oraz wykonać obliczenia zysków ciepła do doboru urządzeń chłodzących w module Klimatyzacja – zapotrzebowanie na moc chłodniczą.
Program ArCADia-TERMOCAD pozwala na uwzględnienie w obliczeniach warunków technicznych wybranych spośród ogłoszonych na lata 2008, 2014, 2017, 2019 i 2021. Użytkownicy mają możliwość wyboru wartości referencyjnych, w zakresie wartości wskaźnika EP dla budynków oraz wartości współczynników przenikania ciepła dla przegród, pomiędzy tymi starszymi, z lat 2008 i 2014, a nowszymi, przewidzianymi na lata 2017, 2019 i 2021.
Program może być również wykorzystywany do wykonywania certyfikowanych obliczeń BREEAM. Dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, bogatej bazie podpowiedzi oraz możliwości pobierania geometrii budynku wraz z niezbędnymi danymi z parametrycznego projektu architektonicznego użytkownik w łatwy i szybki sposób opracowuje konieczne dokumenty zgodnie z wymogami prawnymi. Modelowanie bryły budynku umożliwia zaimplementowany do programu w pełni funkcjonalny edytor graficzny TERMOCADIA, który umożliwia import rysunków w formacie DWG oraz import i eksport projektów systemu ArCADia BIM. Dzięki temu rozwiązaniu oprogramowanie do obliczeń energetycznych budynków jest jeszcze lepiej zintegrowane z naszym systemem projektowania ArCADia BIM, którego celem jest jak najlepsze wspieranie projektantów w pracy zgodnie z założeniami BIM (Building Information Modeling).
Nowy silnik graficzny TERMOCADIA 4.0 oparty na ArCADia 14 umożliwia import rysunków w formacie DWG oraz import i eksport projektów systemu ArCADia BIM. Dzięki temu rozwiązaniu oprogramowanie do obliczeń energetycznych budynków jest jeszcze lepiej zintegrowane z naszym systemem projektowania ArCADia BIM, którego celem jest jak najlepsze wspieranie projektantów w pracy zgodnie z założeniami BIM (Building Information Modeling).
Zobacz jak pracuje sie z programem, więcej filmów znajdziesz na naszym KANALE YouTube.
ArCADia-TERMOCAD Audyt 10 | Jak wykonać audyt energetyczny budynku - krok po kroku
Film przedstawia wykonywanie audytu energetycznego na podstawie modelu 3D budynku w programie ArCADia-TERMOCAD Audyt 10.
Wstęp – wprowadzenie, wybór tematu opracowania, synchronizacja modelu 3D budynku z częścią obliczeniową.
Dane wejściowe – opis projektu, wybór rodzaju budynku oraz jego dane geometryczne.
Obliczenia cieplne – omówienie przegród z modelu 3D, definicja pomieszczeń oraz stref cieplnych.
Dane ogólne – klasyfikacja pomieszczeń, wprowadzenie danych ogólnych do audytu.
System grzewczy – definicja istniejącego systemu grzewczego oraz określenie wariantu po modernizacji.
Ciepła woda użytkowa – definicja istniejącego systemu ciepłej wody użytkowej oraz określenie wariantu po modernizacji.
Ściana – termomodernizacja ściany zewnętrznej.
Okna – termomodernizacja okien zewnętrznych.
Dane dodatkowe oraz Warianty termomodernizacyjne – dane dodatkowe takie, jak OZE, premia MZG, Czyste powietrze oraz tworzenie końcowych wariantów termomodernizacyjnych.
Szkolenie z oprogramowania ArCADia-TERMOCAD 8, współpraca z ArCADia BIM.
Omówienie interfejsu
Import modelu 3D budynku
Obliczenia projektowanych strat ciepła w pomieszczeniach
Tworzenie oraz definiowanie stref cieplnych
Wprowadzanie danych ogólnych audytu
Definiowanie źródeł systemu grzewczego oraz ciepłej wody użytkowej
Termomodernizacja ściany zewnętrznej oraz okna
Tworzenie i omówienie wariantów termomodernizacyjnych
Od lat uznany i ceniony program do wykonywania obliczeń energetycznych budynków, wyróżniony licznymi nagrodami, między innymi Godłem „TERAZ POLSKA” oraz certyfikatem Lidera Nowych Technologii.
Umożliwia wykonanie audytów energetycznych, remontowych oraz efektywności energetycznej, a także na ich podstawie audytów powykonawczych.
Dostępne są liczne dodatkowe moduły rozszerzające funkcjonalność programu, obliczenia klimatyzacji, dobór grzejników itd.
Posiada wbudowany edytor graficzny CAD do modelowania bryły budynku na potrzeby obliczeń cieplnych. Umożliwia import pliku DWG oraz import i eksport projektów systemu ArCADia BIM.
Zapewnia projektantom wsparcie w pracy zgodnie z założeniami technologii BIM (Building Information Modeling).
Umożliwia wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej zgodnie z nowymi przepisami.
procesor klasy Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3 (zalecany min. Intel Core i5-8500/8-9gen lub AMD Ryzen 5 ZEN2)
8 GB pamięci operacyjnej (zalecane 16 GB lub więcej),
8 GB wolnego miejsca na dysku (zalecany dysk SSD),
karta graficzna: dla podstawowego widoku 3D kompatybilna z DirectX 9.0c i min. 1 GB RAM,
dla zaawansowanego widoku 3D kompatybilna z DirectX 11 i min. 3 GB RAM,
system: Windows 11 64-bit., Windows 10 64-bit.
minimalna rozdzielczość monitora 1024x768 pikseli
Do działania programu Pakiet ArCADia-TERMOCAD ŚCHE 10 + PCHE 10 + Audyt 10 wymagany jest:
dostęp do Internetu
Program wykorzystuje zabezpieczenia sieciowe. Do aktywacji programu konieczny jest dostęp do Internetu z dowolnego komputera z systemem Windows. Podczas aktywacji użytkownik może dokonać wyboru trybu pracy programu: z dostępem lub bez dostępu do Internetu (tryb offline).
Zobacz procedurę instalowania programów i obsługi licencji sieciowej [PDF.]