strona główna >>
aktualności >> arcadia-rama 19 - wymiana danych z arcadia bim, nowy widok modelu konstrukcji.
ArCADia-RAMA 19 - wymiana danych z ArCADia BIM, nowy widok modelu konstrukcji.
Program ArCADia-RAMA służy do analizy i obliczeń statycznych przestrzennych układów prętowych. Główną zaletą programu poza jego merytorycznym zakresem, oczywistym i tym mniej znanym (cięgna, mimośrody, teoria II rzędu, imperfekcje, obciążania ruchome, powierzchniowe i oczywiście Eurokody) jest szybkość tworzenia modelu przestrzennego konstrukcji. Efekt taki dają narzędzia precyzyjnego modelowania takie jak: punkty przyciągania, śledzenie, praca na podrysach, użycie generatorów konstrukcji oraz wczytywanie modelu czy też kształtów przekrojów z plików DXF. Wszystkie z nich działają na modelu 3D i miejscami są lepiej pomyślane niż podobne funkcje w programach graficznych CAD 3D (grafika wektorowa). Program zawiera również wiele przystosowań ułatwiających pracę z dużymi modelami prętowymi (ukrywanie, grupowanie, widokowanie itp.). Przy opisanych powyżej możliwościach pozostaje on nadal intuicyjny, przyjazny i dość prosty w obsłudze, przynajmniej w porównaniu z innymi tego typu programami.
Co nowego proponujemy użytkownikom w nowej wersji programu ArCADia-RAMA 19?
Nowa forma wykresów sił wewnętrznych, naprężeń i przemieszczeń.
Nowa wersja edytora przekrojów (dodatkowa funkcjonalność i nowe parametry geometryczne).
Dla prętów i podrysów dodatkowa funkcja - separuj zaznaczone.
Czytelniejsza i bardziej spójna forma prezentacji wartości ekstremalnych obwiedni i ekstremów po kombinacjach.
Generator typowych przekryć strukturalnych uzupełniono o układy wygięte i ze spadkiem.
Dostęp do okien Właściwości poszczególnych elementów projektu (na dwuklik na elemencie).
Funkcję wydłużania elementów do granicy uzupełniono o funkcję skracania elementów.
Przebudowa niektórych elementów interfejsu poprawiająca funkcjonalność działania programu.
Nowy widok orientacji globalnego układu współrzędnych z zachowaniem dotychczasowej kolorystyki i wyraźnym zaznaczeniem kierunku osi prostopadłej do płaszczyzny ekranu.
Nowe ikony wszystkich typowych i predefiniowanych płaskich widoków, widziane w płaszczyznach głównych globalnego układu współrzędnych.
Zrezygnowano z narzędzia wyboru trybu pracy (płaski swobodny – przestrzenny między węzłami) na rzecz wyboru odpowiedniego widoku w którym wprowadzamy elementy modelu (w jednej z płaszczyzn głównych lub przy dowolnym skręceniu globalnego układu współrzędnych).
Rozdzielono do osobnych funkcji pojedyncze i ciągłe wprowadzanie elementów prętowych (o węzłach przegubowych bądź sztywnych) do modelu.
Dodano na głównym pasku narzędziowym możliwość wprowadzenia węzła na pręcie z automatycznym dzieleniem pręta węzłem.
Dodano na głównym pasku narzędziowym możliwość wprowadzenia podpór całkowicie sztywnych i całkowicie przegubowych w węzłach układu lub na pręcie z automatycznym utworzeniem węzła w miejscu wstawionej podpory.
W przypadku braku zaznaczenia jakiegokolwiek pręta bądź węzła układu umożliwiono zadawanie obciążeń przez wskazanie typu obciążenia a następnie jego lokalizacji na modelu (wskazanie pręta, węzła lub lokalizacji na pręcie – w zależności od wybranego typu obciążenia).
Przy wprowadzaniu prętów łamaną w każdej chwili można zablokować kursor prawym klawiszem myszki i przejść na obracanie układu współrzędnych lewym klawiszem myszki (odblokowanie kursora – ponownie prawy klawisz myszki lub ESC).
Usunięto lub przeniesiono do menu górnego niektóre rzadziej używane narzędzia dotychczas dostępne na głównym pasku narzędziowym.
Modyfikacje i poprawki:
Korekta tworzenia się raportu szczegółowego z wymiarowania zbiorczego i indywidualnego w module EuroStal BUILT-UP dla profili dalekogałęziowych złożonych z dwóch ceowników równoległościennych UPE.
Korekta wyświetlania prostopadłych linii pomocniczych wystawionych do osi pręta przy prostopadłym ustawieniu tych prętów do płaszczyzny ekranu.
Korekta wykresu momentu skręcającego likwidująca jego uzależnienie od kierunku układu lokalnego przyjętego na danym pręcie.
Korekta likwidująca wyświetlanie niepotrzebnej siatki pomocniczej na zakładkach Wyniki i Wymiarowanie.
Korekta wyświetlania komunikatu w trakcie uruchamiania obliczeń wymiarowania zbiorczego o pustych grupach obciążeń dla grupy ciężaru własnego, która z założenia nie jest pusta.
Poprawiona symetryczność sprawdzania zbieżności obliczeń w silniku TIIR.
Korekta sprawdzania wiotkości modelu w silniku TIIR.
Modelowanie więźby dachowej przy użyciu programu ArCADia BIM 14 i ArCADia-ARCHITEKTURA i bezpłatnej funkcjonalności ArCADia–RAMA 19
ArCADia-RAMA 19 - R2D2-Rama 2D
Program dostępny jest również w uproszczonej wersji R2D2-Rama 2D, która pozwala przeprowadzać analizy i obliczenia statyczne oraz wymiarowania elementów, płaskich układów prętowych konstrukcji stalowych, żelbetowych, drewnianych.
Skorzystaj z wyjątkowej oferty końcowej dla wersji 18.
Jeśli jesteś użytkownikiem wersji 17 lub starszej proponujemy byś zapoznał się ze zmianami które wprowadzono w wersji ArCADia-RAMA 18.
Wprowadzono automatyczny tryb dzielenia prętów węzłem elementu dochodzącego z dojściem sztywnym lub przegubowym zależnie od ustawionego tryby wprowadzania prętów: sztywny-sztywny lub przegub-przegub.
W oknie Ustawień wprowadzono przełącznik ustawiania automatycznego trybu dzielenia prętów węzłem elementu dochodzącego (domyślnie ustawiony na włączony). Przy wyłączeniu znacznika opcja dzielenie pręta węzłem potwierdzana jest jak dotychczas odpowiednim komunikatem.
Wprowadzono oznaczenie dojścia przegubowego pręta dochodzącego do innego pręta w postaci niewypełnionej kulki.
W oknie Ustawień wprowadzono możliwość wyboru oznaczenia przegubowego dojścia pręta do innego pręta w postaci kulki lub dotychczasowego urwania (zależnie od wyboru użytkownika). Opcją domyślną jest dojście symbolizowane niewypełnioną kulką.
Wprowadzono mechanizm pomijający wyświetlanie: oznaczeń węzłów, numerów węzłów, układów lokalnych, etykiet z numerami prętów a także symboli obc. prętowych i węzłowych, wykresów oraz etykiet wymiarowania zbiorczego dla znacznie pomniejszonych widoków układu gdy węzły w znacznym stopniu zasłaniają układ.
Wprowadzono funkcję zaznaczania (CTRL+ALT) i odznaczania (CTRL+SHIFT+ALT) oknem przecinającym lub obejmującym elementów (prętów, węzłów, obciążeń) wewnątrz okna oraz wszystkich węzłów tak zaznaczonych prętów.
Dodano edytowalną kolumnę opis do tabeli obciążeń klimatycznych.
Wprowadzono możliwość ukrywania obciążeń powierzchniowych (tafli i reprezentacji prętowej po rozkładzie) z „drzewa projektu” i z menu kontekstowego prawego klawisza myszki.
Wprowadzono możliwość podziału obciążenia powierzchniowego na strefy obciążeń o różnym kształcie obciążenia (równomierne lub trapezowe) i różnych wartościach obciążeń w danej strefie.
Wprowadzono dodatkowy, wybieralny typ gradientu rozkładu naprężeń: normalnych, stycznych i zredukowanych przy analizie naprężeń w przekroju pręta.
Grupowe wydłużanie elementów prętowych do zaznaczonej granicy i jej przedłużenia wirtualnego.
Grupowe wstawianie wymiarów dla zaznaczonej grupy prętów leżących w jednej płaszczyźnie.
Umożliwiono eksport wszystkich typów stóp fundamentowych wraz z wyliczonym zbrojeniem z modułu obliczeniowego EuroStopy do modułu skryptowego ArCADii – Komponent żelbetowy.
W oknie Właściwości projektu na zakładce Statystyka umożliwiono wyświetlanie sumy obciążeń w kierunkach głównych osobno dla poszczególnych grup obciążeń.
Rozbudowa okna Ustawień raportów do wydruku w zakresie danych dotyczących modelowanego projektu.
Nowy Generator płaskich trójwarstwowych przekryć strukturalnych (10 typów struktur).
Nowa funkcjonalność w ArCADia-RAMA 17
Automatyczne przekazywanie widoku konstrukcyjnego 3D utworzonego na podstawie przestrzennego modelu architektonicznego systemu ArCADia do modułu R3D3 Rama 3D.
Elementy modelu prętowego przekazywane są z systemu ArCADia wraz materiałem i przekrojem pręta a pozostałe podstawowe elementy modelu architektonicznego przekazywane w postaci renderowanego lub półprzezroczystego widoku 3D oraz aktywnego podrysu.
Możliwość pracy na renderowanym lub przezroczystym modelu prętowym 3D w programie ArCADia RAMA.
Wprowadzenie w programie edytowalnej struktury „drzewa podrysów” widocznej w drzewie projektu.
Wprowadzenie możliwości zadawania obciążeń na rzut pręta.
Współpraca z modułem do wymiarowania połączeń EuroZłącza 4.0 – nowe połączenia w postaci zakotwień słupów stalowych.
Wprowadzono możliwość korzystania z kalkulatorów obciążeń klimatycznych.