Program w wersji ArCADia-TERMOCAD PCHE 10 umożliwia wykonywanie projektowanej charakterystyki energetycznej, wykonując obliczenia bazujące na rozporządzeniu MIiR z dnia 27 lutego 2015 r.
W tej wersji programu możliwe jest również obliczenie zużycia paliw i emisji zanieczyszczeń do atmosfery przez systemy instalacyjne budynków. W przypadku obliczeń dla projektowanej charakterystyki energetycznej istnieje możliwość porównania zaprojektowanych w budynku systemów z systemami alternatywnymi (np. z systemami na paliwa odnawialne).
Dodatkowo program umożliwia sprawdzenie ilości zużycia paliw w budynku dla zaprojektowanych systemów oraz analizę zużycia dla alternatywnych źródeł energii. Podstawą obliczeń emisji zanieczyszczeń są Materiały informacyjno-instruktażowe MOŚZNiL 1/96 „Wskaźniki emisji substancji zanieczyszczających wprowadzanych do powietrza z procesów energetycznego spalania paliw”, Dz. U. 04.281.2784.
Na podstawie wprowadzonych danych program wylicza zużycie paliw poszczególnych systemów zastosowanych w budynku, a następnie koszty eksploatacyjne systemów ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, chłodzenia i oświetlenia wbudowanego, z uwzględnieniem urządzeń pomocniczych.
Wykonane obliczenia zużycia paliw i emisji zanieczyszczeń do atmosfery znajdują też zastosowanie w audycie wykorzystującym dotacje unijne lub NFOŚiGW (wymagany moduł ArCADia-TERMOCAD Audyt) oraz dla świadectwa charakterystyki energetycznej (wymagany moduł ArCADia-TERMOCAD ŚCHE). Dodatkowo program umożliwia przeprowadzenie analizy ekonomicznej wybranych systemów w budynku z systemami alternatywnymi. Określa nakłady inwestycyjne, roczne oszczędności kosztów oraz czas zwrotu inwestycji.
Wychodząc naprzeciw aktualnym wymaganiom wynikających z rozporządzenia MR z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego oraz rozporządzenia MR z dnia 16 września 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, program umożliwia wykonanie analiz technicznych i ekonomicznych możliwości wykorzystania urządzeń, które automatycznie regulują temperaturę oddzielnie w poszczególnych pomieszczeniach lub w wyznaczonej strefie ogrzewanej.
Nowości i zmiany w ArCADia-TERMOCAD 10/10.1 PCHE
- Wsparcie z strony wirtualnego Asystenta Sztucznej Inteligencji.
- Gotowe szablony przegród dla budownictwa wielkopłytowego z lat 70-80 XX w.
- Bezpośrednia współpraca ArCADia-INWENTARYZATOR z ArCADia-TERMOCAD bez konieczności kupna modułu podstawowego ArCADia BIM.
- Rozszerzenie funkcjonalności podglądu projektu o dane z certyfikatu oraz analiz.
- Przystosowano interfejs programu do wyższych rozdzielczości wyświetlacza, program ma poprawione skalowanie dla ekranów w systemach Windows 10 i 11.
- Rozszerzono bibliotekę materiałów.
- Zaktualizowano bazy wskaźników emisji zanieczyszczeń.
- Dodano opcję wyłączenia raportu o błędach.
- Usprawnione zostało odświeżanie wyników.
- Dodano sortowanie przegród.
- Zoptymalizowano działanie modułu TERMOCADIA.
- Korekta wyznaczania wartości współczynnika wykorzystania zysków ciepła w strefie ogrzewanej w n-tym miesiącu.
Chcielibyśmy zachęcić Państwa do sprawdzenia możliwości i szerszego korzystania z tej nowej technologii, dlatego udostępniliśmy naszego Asystenta AI dla programu TERMOCAD bezpośrednio w serwisie internetowym. Zachęcamy do testowania jego możliwości, to nic nie kosztuje.
Po zakupieniu dodatkowych modułów program uzyskuje funkcjonalność, która pozwala dobrać ogrzewanie podłogowe, grzejnikowe, powietrzne i inne dla każdego pomieszczenia w module Dobór grzejników oraz wykonać obliczenia zysków ciepła do doboru urządzeń chłodzących w module Klimatyzacja – zapotrzebowanie na moc chłodniczą.
Program może być również wykorzystywany do wykonywania certyfikowanych obliczeń BREEAM. Dzięki prostej
i intuicyjnej obsłudze, bogatej bazie podpowiedzi oraz możliwości pobierania geometrii budynku wraz z niezbędnymi danymi z parametrycznego projektu architektonicznego użytkownik w łatwy i szybki sposób opracowuje konieczne dokumenty zgodnie z wymogami prawnymi.
Modelowanie bryły budynku umożliwia zaimplementowany do programu
w pełni funkcjonalny edytor graficzny TERMOCADIA, który umożliwia import rysunków w formacie DWG oraz import
i eksport projektów systemu ArCADia BIM. Dzięki temu rozwiązaniu oprogramowanie do obliczeń energetycznych budynków jest jeszcze lepiej zintegrowane z naszym systemem projektowania ArCADia BIM, którego celem jest jak najlepsze wspieranie projektantów w pracy zgodnie z założeniami BIM (Building Information Modeling).
Program ArCADia-TERMOCAD pozwala na uwzględnienie w obliczeniach warunków technicznych wybranych spośród ogłoszonych na lata 2008, 2014, 2017, 2019 i 2021. Użytkownicy mają możliwość wyboru wartości referencyjnych, w zakresie wartości wskaźnika EP dla budynków oraz wartości współczynników przenikania ciepła dla przegród, pomiędzy tymi starszymi, z lat 2008 i 2014, a nowszymi, przewidzianymi na lata 2017, 2019 i 2021.