Strona stosuje pliki cookies oraz skrypty do analizy ruchu w serwisie, integracji z usĹugami firmy Google. WiÄcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatnoÂści i cookie
Czym jest program ArCADia-TERMOCAD Audyt 11 - licencja roczna?
Program ArCADia-TERMOCAD Audyt przeznaczony jest do wykonywania audytów energetycznych i remontowych. Posiada możliwość uwzględnienia w obliczeniach audytu efektywności energetycznej, modernizacji systemu oświetlenia oraz wymiany sprzętu i urządzeń elektrycznych celem obniżenia zużycia energii przez budynek. Efektem obliczeń jest raport z kartą audytu efektywności energetycznej, w której podana jest ilość zaoszczędzonej energii pierwotnej i finalnej. Dodatkowo generowany jest nowy raport „Zestawienie przegród”, który zawiera przegrody uszeregowane po typach i kondygnacjach, z podanymi ich powierzchniami i orientacją względem kierunków świata.
W programie uwzględniono zmianę sposobu naliczania premii termomodernizacyjnej oraz remontowej wynikającego z ustawy z dnia 29 września 2022 r o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych, a także nowy wzór kart audytu energetycznego i remontowego zgodny z wydanym do tej ustawy rozporządzeniem MRiT z dnia 15 grudnia 2022r., wchodzącym w życie 29.12.2022 r. Zmiany dotyczą szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Program w procesie termomodernizacji uwzględnia montaż mikroinstalacji OZE (np. paneli fotowoltaicznych).
Program ArCADia-TERMOCAD pozwala na uwzględnienie w obliczeniach warunków technicznych wybranych spośród ogłoszonych na lata 2008, 2014, 2017, 2019 i 2021. Użytkownicy mają możliwość wyboru wartości referencyjnych w zakresie wartości wskaźnika EP dla budynków oraz wartości współczynników przenikania ciepła dla przegród, pomiędzy tymi starszymi, z lat 2008 i 2014, a nowszymi przewidzianymi na lata 2017, 2019 i 2021.
Program może być także wykorzystywany do certyfikowanych obliczeń BREEAM. Dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, bogatej bazie podpowiedzi oraz możliwości pobierania geometrii budynku wraz z niezbędnymi danymi z parametrycznego projektu architektonicznego użytkownik w łatwy i szybki sposób opracowuje konieczne dokumenty zgodnie z wymogami prawnymi.
Modelowanie bryły budynku umożliwia zaimplementowany do programu w pełni funkcjonalny edytor graficzny TERMOCADIA, który umożliwia import rysunków w formacie DWG oraz import i eksport projektów systemu ArCADia BIM. Dzięki temu rozwiązaniu oprogramowanie do obliczeń energetycznych budynków jest jeszcze lepiej zintegrowane z naszym systemem projektowania ArCADia BIM, którego celem jest jak najlepsze wspieranie projektantów w pracy zgodnie z założeniami BIM (Building Information Modeling).
Nowości i zmiany w ArCADia-TERMOCAD Audyt 11
Import pliku gbXML.
Rozszerzenie możliwości kopiowania właściwości kondygnacji i pomieszczeń.
Kreator tworzenia struktury budynku, na który składa się: kreator przegród, kreator kondygnacji oraz pomieszczeń, kreator stref cieplnych i chłodu.
Dowolność wyboru systemu instalacyjnego w budynku.
Aktualizacja bazy wskaźników emisji zanieczyszczeń.
Aktualizacja bazy wartości opałowych.
Aktualizacja bazy podziału terytorialnego TERYT.
Podział pyłu na frakcje PM 2,5 i PM10.
Rozszerzenie możliwości modernizacji przegród.
Zostały uwzględnione urządzenia pomocnicze w obliczeniach rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną w audytach.
Program ma lepiej dostosowany interfejs do skalowania się na monitorach o większej rozdzielczości, zmodyfikowano obrazy i grafiki oraz ujednolicono kroje czcionek, dzięki czemu interfejs programu stał się bardziej czytelny i przejrzysty.
Pracując nad rozwojem programu staramy się cały czas uwzględniać sugestie naszych klientów. W tym celu do każdej wersji wydajemy również bezpłatne aktualizacje w niedawno wydanych aktualizacjach do wersji 10 wprowadziliśmy szereg takich zmian. Rozszerzono min. bibliotekę materiałów, zaktualizowano bazy wskaźników emisji zanieczyszczeń, dodano opcję wyłączenia raportu o błędach, dodano sortowanie przegród. Wprowadziliśmy również wsparcie przez Asystenta Sztucznej Inteligencji, do którego ma dostęp użytkownik każdej programu i może bezpłatnie zadać mu 10 pytań dotyczących pracy z programem. W dowolnym momencie można przedłużyć to wsparcie dokupując pakiet dodatkowych pytań. Program ma lepiej dostosowany interfejs do skalowania się na monitorach o większej rozdzielczości, zmodyfikowano obrazy i grafiki oraz ujednolicono kroje czcionek, dzięki czemu interfejs programu stał się bardziej czytelny i przejrzysty.
Modelowanie bryły budynku umożliwia zaimplementowany do programu w pełni funkcjonalny edytor graficzny TERMOCADIA, który umożliwia import rysunków w formacie DWG oraz import i eksport projektów systemu ArCADia BIM. Dzięki temu rozwiązaniu oprogramowanie do obliczeń energetycznych budynków jest jeszcze lepiej zintegrowane z naszym systemem projektowania ArCADia BIM, którego celem jest jak najlepsze wspieranie projektantów w pracy zgodnie z założeniami BIM (Building Information Modeling).
Do programu wprowadzono bezpośrednią współpracę z modułem ArCADia-INWENTARYZATOR bez konieczności kupna modułu podstawowego ArCADia BIM. Dzięki temu rozwiązaniu oprogramowanie do obliczeń energetycznych budynków jest jeszcze lepiej zintegrowane z naszym systemem projektowania ArCADia BIM, którego celem jest jak najlepsze wspieranie projektantów w pracy zgodnie z założeniami BIM (Building Information Modeling).
Zaś dzięki importowi plików gbXML TERMOCAD zyskał możliwość wymiany danych z programami innych producentów. Po utworzeniu analitycznego modelu energetycznego w innych programach, np. Revit, można wyeksportować model do pliku gbXML, a następnie zaimportować go w ArCADia-TERMOCAD. Schemat gbXML (Green Building XML) został utworzony, aby pomóc projektantom budynków uzyskać informacje o charakterystyce zużycia energii w projektowanych budynkach. Na podstawie wczytanego modelu możliwe jest wykonanie obliczeń cieplnych, które posłużą do wykonania oceny charakterystyki energetycznej budynku.
Wsparcie ze strony wirtualnego Asystenta Sztucznej Inteligencji
Chcielibyśmy zachęcić Państwa do sprawdzenia możliwości i szerszego korzystania z tej nowej technologii, dlatego udostępniliśmy naszego Asystenta AI dla programu TERMOCAD bezpośrednio w serwisie internetowym. Nasz Asystent podlega procesowi ciągłego uczenia, w pewnym zakresie mogą Państwo wziąć w tym udział oceniając jego odpowiedzi. Zachęcamy do testowania jego możliwości, to nic nie kosztuje dodatkowo każdy użytkownik programu TERMOCAD na start otrzymuje bezpłatny pakiet 10 pytań wsparcia Asystenta AI przy pracy w programie.
Możliwości programu ArCADia-TERMOCAD Audyt:
Obliczenia premii termomodernizacyjnej i remontowej według rozporządzenia MRiT z dnia 15.12.2022 r.
Zmiana podziału powierzchni pomieszczeń w audycie.
Mikroinstalacje fotowoltaiczne w audycie energetycznym.
Sposób obliczania premii termomodernizacyjnej i remontowej zgodny z rozporządzeniem MRiT z dnia 15.12.2022 r.
Wzór raportów audytu energetycznego i remontowego dostosowany do aktualnego rozporządzenia MRiT z dnia 15.12.2022 r.
Wzór raportu audytu efektywności energetycznej dostosowany do aktualnego rozporządzenia ME z dnia 05.10.2017 r.
Audyt powykonawczy.
Możliwość modernizacji warstwowych ścian zewnętrznych w budynkach wielkopłytowych w audycie energetycznym.
Gotowe szablony przegród dla budownictwa wielkopłytowego z lat 70-80 XX w.
Wbudowany edytor graficzny TERMOCADIA 4 oparty na silniku ArCADia 14.
Bezpośrednia współpraca ArCADia-INWENTARYZATOR z ArCADia-TERMOCAD bez konieczności kupna modułu podstawowego ArCADia BIM.
Import pliku gbXML.
Rozszerzenie możliwości kopiowania właściwości kondygnacji i pomieszczeń.
Kreator tworzenia struktury budynku, na który składa się: kreator przegród, kreator kondygnacji oraz pomieszczeń, kreator stref cieplnych i chłodu.
Wbudowany edytor tekstowy ArCADia-TEXT.
Precyzyjna mapa OpenStreetMap.
Raport „Zestawienie przegród”.
Obliczanie parametrów przegród niejednorodnych.
Obliczanie współczynnika przenikania U okien na podstawie PN-EN ISO 10077: 2007.
Obliczanie współczynnika btr i temperatury stref nieogrzewanych na podstawie PN-EN ISO 13789.
Definiowanie wielu źródeł dla systemów ogrzewania i przygotowania c.w.u.
Praca grupowa – import zdefiniowanych stref cieplnych i struktury budynku.
Automatyczne obliczanie mostków cieplnych.
Zapis szablonów zdefiniowanych danych adresowych, przegród oraz źródeł ciepła/chłodu/oświetlenia.
Automatyczne sprawdzanie aktualizacji.
Kalkulator do obliczeń powierzchni i objętości, funkcje Cofnij i Powtórz, kopia zapasowa.
Edycja baz danych stacji meteorologicznych, aktynometrycznych i klimatycznych.
Obliczenia strat ciepła z wykorzystaniem struktury budynku.
Generowanie stref cieplnych na postawie temperatur i grup pomieszczeń.
Zestawienie systemów wentylacji w budynku.
Współpraca z programami ArCADia-ARCHITEKTURA i Ceninwest.
Automatyczne obliczanie mostków na podstawie projektu budynku stworzonego w programie ArCADia-ARCHITEKTURA.
Obliczenia wentylacji mieszanej.
Obliczanie współczynnika btr i temperatury stref niechłodzonych na podstawie PN-EN ISO 13789.
Definiowanie wielu źródeł dla systemów chłodu i oświetlenia.
Obliczanie sezonowego zapotrzebowania na chłód według PN-EN ISO 13790:2009.
Obliczanie rocznego zapotrzebowania na energię końcową dla instalacji oświetlenia według PN-EN 15193:2010.
Obliczanie wykropleń i wydruk raportów na podstawie PN-EN 13788:2003.
Analiza powierzchni okien i kondygnacji oraz bilans mocy w budynku.
Sporządzanie audytu energetycznego i remontowego według WT 2008/2014/2017/2021, z uwzględnieniem rozporządzenia MI z dn. 17.03.2009 r. i rozporządzenia MIiR z dn. 3.09.2015 r., oraz wsparcie obliczeń audytów efektywności energetycznej według rozporządzenia ME z 05.10.2017 r. (z możliwością modernizacji systemu oświetlenia oraz sprzętu i urządzeń elektrycznych).
Uwzględnianie różnych norm do obliczeń strat ciepła.
Możliwość uwzględnienia w obliczeniach audytu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Możliwość uwzględnienia w audycie modyfikacji mostków cieplnych i innych parametrów dla każdego wariantu końcowego modernizacji budynku.
Możliwość automatycznego obliczenia kosztów ogrzania 1 m2 budynku i podgrzania 1 m3 c.w.u.
Edycja obliczeń premii termomodernizacyjnych.
Grupowanie przegród przeznaczonych do modernizacji.
Połączenie z programem Ceninwest – gotowe szablony kosztorysów dociepleń ścian wewnętrznych i zewnętrznych.
Wsparcie ze strony wirtualnego Asystenta Sztucznej Inteligencji(pakiet 10 pytań).
Zobacz jak pracuje sie z programem, więcej filmów znajdziesz na naszym KANALE YouTube.
ArCADia-TERMOCAD wymiana danych w ramach systemu ArCADia BIM
ArCADia-TERMOCAD Audyt 10 | Jak wykonać audyt energetyczny budynku - krok po kroku
Film przedstawia wykonywanie audytu energetycznego na podstawie modelu 3D budynku w programie ArCADia-TERMOCAD Audyt 10.
Wstęp – wprowadzenie, wybór tematu opracowania, synchronizacja modelu 3D budynku z częścią obliczeniową.
Dane wejściowe – opis projektu, wybór rodzaju budynku oraz jego dane geometryczne.
Obliczenia cieplne – omówienie przegród z modelu 3D, definicja pomieszczeń oraz stref cieplnych.
Dane ogólne – klasyfikacja pomieszczeń, wprowadzenie danych ogólnych do audytu.
System grzewczy – definicja istniejącego systemu grzewczego oraz określenie wariantu po modernizacji.
Ciepła woda użytkowa – definicja istniejącego systemu ciepłej wody użytkowej oraz określenie wariantu po modernizacji.
Ściana – termomodernizacja ściany zewnętrznej.
Okna – termomodernizacja okien zewnętrznych.
Dane dodatkowe oraz Warianty termomodernizacyjne – dane dodatkowe takie, jak OZE, premia MZG, Czyste powietrze oraz tworzenie końcowych wariantów termomodernizacyjnych.
Jedyne na polskim rynku rozwiązanie do analizy energetycznej budynków ze zintegrowanym wsparciem Asystenta Sztucznej Inteligencji.
Zgodny z najnowszymi przepisami na rok 2023.
Jest to uznany i od lat ceniony program do wykonywania obliczeń energetycznych budynków, wyróżniony licznymi nagrodami, m.in. Godłem "TERAZ POLSKA" w 2010 r. oraz certyfikatem Lidera Nowych Technologii w 2016 r.
Umożliwia wykonywanie audytów energetycznych, remontowych oraz efektywności energetycznej, a także na ich podstawie audytów powykonawczych.
Stanowi narzędzie wspierające sporządzanie audytów energetycznych, remontowych i efektywności energetycznej. Tworzy i oblicza warianty termomodernizacyjne, zapotrzebowanie na moc i ciepło, zmniejszenie zapotrzebowania energii, oszczędności kosztów, czas zwrotu nakładów. Generuje raport audytu z odpowiednią kartą audytu i porównaniem wyników przed modernizacją i po jej przeprowadzeniu. Umożliwia uwzględnienie w obliczeniach modernizacji systemu ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a w audycie efektywności energetycznej również systemu oświetlenia oraz sprzętu i urządzeń elektrycznych. Ponadto pozwala poddać termomodernizacji przegrody wymagające docieplenia oraz zaproponować wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.
Spełnia najnowsze wymogi prawne dotyczące wykonywania audytów energetycznych i remontowych. Daje gwarancję szybkiej aktualizacji w wypadku kolejnych zmian prawnych.
Posiada wbudowany edytor graficzny CAD do modelowania bryły budynku na potrzeby obliczeń cieplnych. Umożliwia import plików DWG oraz import/eksport projektów systemu ArCADia BIM.
Projektantom zapewnia wsparcie w pracy zgodnie z założeniami technologii BIM (Building Information Modeling).
Jedyny tego typu program na rynku ze wsparciem Asystenta Sztucznej Inteligencji.
procesor klasy Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3 (zalecany min. Intel Core i5-8500/8-9gen lub AMD Ryzen 5 ZEN2)
8 GB pamięci operacyjnej (zalecane 16 GB lub więcej),
8 GB wolnego miejsca na dysku (zalecany dysk SSD),
karta graficzna: dla podstawowego widoku 3D kompatybilna z DirectX 9.0c i min. 1 GB RAM,
dla zaawansowanego widoku 3D kompatybilna z DirectX 11 i min. 3 GB RAM,
system: Windows 11 64-bit., Windows 10 64-bit.
Warunki aktualizacji
licencja roczna nie obejmuje przejścia na kolejną wersję oprogramowania, natomiast zawiera bezpłatny dostęp do wszystkich poprawek/aktualizacji, wydawanych dla tej wersji programu.
Do działania programu ArCADia-TERMOCAD Audyt 11 - licencja roczna wymagany jest:
dostęp do Internetu
Program wykorzystuje zabezpieczenia sieciowe. Do aktywacji programu konieczny jest dostęp do Internetu z dowolnego komputera z systemem Windows. Podczas aktywacji użytkownik może dokonać wyboru trybu pracy programu: z dostępem lub bez dostępu do Internetu (tryb offline).
Zobacz procedurę instalowania programów i obsługi licencji sieciowej [PDF.]