System ArCADia BIM - czy już dziś potrzebuję technologii BIM ?
Termin BIM (ang. Building Information Modeling), jak podaje Wikipedia oznacza modelowanie informacji o budynkach i budowlach. Choć termin jest ostatnio dość powszechnie znany, wiele osób wciąż jeszcze nie do końca rozumie to pojęcie, bo też jego interpretacje i wyjaśnienia są bardzo zróżnicowane. Niektórzy pod tę koncepcję wpisują oprogramowanie wspomagające projektowanie. Inni uważają, że jest to model budynku stworzony w wirtualnym świecie. Często spotykanym określeniem jest baza, w której zawarto dane o budynku. Dla nas najbliższym prawdzie jest wyjaśnienie tego terminu jako pewnego procesu, w którym najważniejszą rolę odgrywa współpraca i komunikacja między jego uczestnikami. Proces ten to zaprojektowanie i zrealizowanie budynku lub budowli, a potem zarządzanie nimi i ich konserwacja, aż po wyburzenie. Polega on na wspólnym stworzeniu kompletnego, wirtualnego, „żyjącego” modelu budynku przez wszystkich uczestniczące strony, które dodają kolejne elementy do biblioteki informacji. Partnerami w nim są przede wszystkim: inwestor, projektanci architektury, konstrukcji i instalacji, wykonawca oraz administrator obiektu. Należy jednak podkreślić, że prawdziwą istotą BIM-u jest modelowanie całości budynku, a nie używanie go tylko w jednej branży, nawet jeśli jest to branża architektoniczna – wiodąca w procesie projektowania.
Stworzyliśmy pierwszy polski, wyjątkowy także w skali światowej, obiektowy system modelowania informacji o budynku (BIM), wspomagający przygotowanie dokumentacji budowlanej. Teraz dzięki systemowi ArCADia projektowanie nabiera nowego wymiaru.
mgr inż. Jarosław Chudzik
Prezes firmy INTERsoft, właściciel ArCADiasoft
Prowadząc rozmowy z naszymi klientami, spotykamy się z bardzo różnymi opiniami na temat pracy projektanta. Dość często słyszymy taką: „Czemu miałbym inwestować mój cenny czas w jakieś techniczne nowinki, skoro do tej pory zupełnie dobrze dawałem sobie radę z wykonywaniem projektu w postaci rysunku CAD, a nie modelu budynku w technologii BIM?” No właśnie – do tej pory. Zapewne kilkadziesiąt lat temu architekci mówili to samo, pochylając się nad deską kreślarską i z powątpiewaniem patrząc na kolegów siedzących przed ekranem komputera z zainstalowanym mało intuicyjnym i skomplikowanym programem CAD, w którym wykonanie kilku kresek wymagało zdecydowanie większej wiedzy i czasu. Dwadzieścia lat temu komputer pokonał deskę kreślarską dzięki temu, że ten czas zwracał się projektantowi z nawiązką przy wprowadzaniu poprawek do rysunku lub jego powielaniu w kolejnych kopiach. Dziś każdy uważa komputer za coś oczywistego w pracy architekta czy inżyniera. Jeśli nie idziemy z duchem czasu, cofamy się i prędzej czy później stwierdzimy, że pociąg nowej technologii jedzie już dla nas za szybko, żebyśmy mogli go dogonić. W chwili obecnej nikt już nie myśli o wykonywaniu rysunku CAD na desce kreślarskiej. Projektanci mają na wyciągniecie ręki nowoczesny software, który charakteryzuje się prostym, intuicyjnym interfejsem, znanym już użytkownikowi z innych powszechnych aplikacji komputerowych i zgodnym z jego przyzwyczajeniami niezwiązanymi tylko i wyłącznie z oprogramowaniem CAD. Dobrym tego przykładem jest system ArCADia BIM naszej firmy, składający się z programów dedykowanych dla różnych branż projektowych. Godzi on prostotę obsługi z dużą funkcjonalnością systemu i bez wątpienia nie zmusza użytkowników do czasochłonnej nauki nowego oprogramowania, które korzysta z technologii BIM.
W naszym myśleniu o możliwościach i zaletach technologii BIM kładziemy duży nacisk na współpracę projektantów z różnych branż. Uważamy, że właściwa komunikacja między nimi i zrozumienie przez nich wzajemnie swoich potrzeb jest kluczem do przyszłego sukcesu nowego podejścia do projektowania. Obecna praktyka projektowa powoduje, że wiele błędów projektowych i nieprzewidzianych aspektów ujawnia się dopiero na placu budowy, a konsekwencją tego jest wzrost kosztów inwestycji w jej końcowej fazie. Wśród projektantów istnieje przekonanie, że zrealizowanie projektu wykonanego w technologii BIM jest drogie, zaś stosowanie BIM-u przez instalatorów i konstruktorów niepotrzebnie wpływa negatywnie na cenę projektu i może skłonić inwestora do wyboru tańszego rozwiązania tradycyjnego. Nic bardziej mylnego. W odniesieniu do całości inwestycji korzyści finansowe okażą się spektakularne – i zadaniem projektanta jest, aby przekonać o tym niezdecydowanego i nieuświadomionego inwestora. Dzięki rozwiązaniom opartym o BIM otrzyma on projekt będący kompleksowym i przejrzystym modelem 3D. Zawierać on będzie pełną i zawsze aktualną informację o każdym z elementów budynku: kubaturze, wyposażeniu, instalacjach, zużyciu materiałów i kosztach budowy – w zależności od zmian nanoszonych w projekcie w trakcie projektowania i realizacji inwestycji. Dzięki takiemu modelowi możemy w prosty sposób śledzić wpływ zmian na końcowe koszty. Model 3D budynku daje projektantowi możliwość precyzyjnego sprawdzenia wszystkich detali, a że program pozwala na wychwycenie błędów i kolizji, ewentualne problemy na budowie zostaną usunięte na etapie projektowania, czyli jeszcze zanim się pojawią, oszczędzając czas, a zwłaszcza środki. Kolejne wymierne korzyści finansowe czekają w fazie eksploatacji budynku. Tu kluczem do sukcesu jest nie tyle oprogramowanie samo w sobie, co informacje wprowadzone do niego podczas projektowania, budowy i po jej ukończeniu, które umożliwią efektywne administrowanie obiektem i zminimalizowanie kosztów utrzymania go przez cały cykl jego życia.
System ArCADia BIM uwzględnia wszystkie aspekty wykonywania projektu budowalnego i zawiera narzędzia dla każdej branży projektowej, poczynając od architektów, przez instalatorów sieci wodno-kanalizacyjnych, gazowych, telekomunikacyjnych i elektrycznych, na audytorach energetycznych kończąc. Oprogramowanie ArCADia BIM jest dostępne dla wszystkich. Istotne jest to, że modułowość programu i sposób jego licencjonowania oraz zastosowana technologia w żaden sposób nie ograniczają projektantów w udostępnianiu i przekazywaniu swoich projektów i rysunków innym uczestnikom tego procesu. Bez względu na posiadane funkcjonalności systemu ArCADia BIM każdy projektant uzyskuje dostęp do pełnych danych modelu budynku, może go również przenieść lub wyeksportować do konkurencyjnych programów innych producentów.
ArCADiasoft, przez swojego wyłącznego dystrybutora, firmę INTERsoft, oferuje architektom wyjątkowy kompleksowy pakiet oprogramowania, którego w pełni funkcjonalne moduły dotyczące instalacji i konstrukcji mogą oni udostępniać bezpłatnie wszystkim uczestnikom aktualnie wykonywanego projektu. Oferta taka jest ewenementem na polskim rynku oprogramowania. Jej celem jest promowanie technologii BIM i zwiększenie wśród projektantów świadomości korzyści płynących z jej stosowania.